Dětské lyžařské oblečení musí být pohodlné a funkční

Čeká vás dovolená na zasněžených horách a vy přemýšlíte, jak budete své lyžující, bobující a sáňkující dítě oblékat? Nebo máte malého školáka, který jede se svou třídou na zimní ozdravný pobyt, a nejste si jistí, co mu s sebou zabalit za oblečení? Přinášíme vám několik praktických rad. 

Čeká vás dovolená na zasněžených horách a vy přemýšlíte, jak budete své lyžující, bobující a sáňkující dítě oblékat? Nebo máte malého školáka, který jede se svou třídou na zimní ozdravný pobyt, a nejste si jistí, co mu s sebou zabalit za oblečení? Přinášíme vám několik praktických rad.

Vrstvit, vrstvit a vrstvit

V jednu chvíli mrzne, až praští, pak se do nás zas opřou sluneční paprsky a máme potřebu nějaký ten svršek odhodit. Z tohoto důvodu se doporučuje oblékat několik tenčích vrstev, jejichž počet můžeme podle aktuální potřeby regulovat. Tímto takzvaným cibulovým principem jste se pravděpodobně řídili v době, kdy jste se chystali na procházku s kojencem v kočárku, a doporučujeme mít toto pravidlo na paměti i při oblékání odrostlejších dětí.

Základem je kvalitní termoprádlo

Jistě chcete, aby se váš potomek cítil při zimním sportování ve svém oblečení jako v bavlnce. Na bavlnu ale pozor! Propocený, studící nátělník totiž neposkytne pohodlí vůbec nikomu. Jakými kritérii se tedy při výběru prádla řídit? Vrstva bezprostředně přiléhající k tělu malého lyžaře či sáňkaře by měla být pružná, prodyšná a hřejivá. Tyto vlastnosti má speciální termoprádlo, vyrobené ze syntetického materiálu, který odvádí vlhkost do svrchních vrstev oblečení. Díky tomu bude dítě v teple a suchu za jakéhokoliv počasí.  

Co obléct jako druhou vrstvu?

Jako druhá vrstva je ideální fleecová mikina na zip, která plní podobnou úlohu jako funkční prádlo – odvádí vlhkost. Materiál, z něhož je vyráběna, je navíc příjemný a měkoučký, tudíž dětmi oblíbený. Po návratu z hor mikinu využijí na každodenní nošení.

 

 

Kombinéza, nebo bunda s oteplováky?

Jistě očekáváte, že svrchní vrstva oblečení ochrání vaši ratolest před sněhem, mrazem i větrem. Tělesný komfort je podmínkou dětské spokojenosti a prevencí proti kňourání, únavě a neochotě trávit na zasněžených sjezdovkách více času. Odpověď na otázku, jestli je vhodnější jednodílný, nebo dvojdílný zimní komplet, se odvíjí zejména od věku dítěte. Pokud vyrážíte na hory s batoletem, uděláte nejlépe, když s sebou vezmete dostatek náhradního rychleschnoucího oblečení. Je totiž předpoklad, že se dítko bude ve sněhu doslova válet. Ročního či dvouletého „sněhuláka“ nejsnadněji dostanete do jednodílné kombinézy. Ta je pohodlná a dobře chrání tělíčko, protože i při sebevětších pohybových kreacích neodhaluje místo, kudy by mohl proniknout sníh nebo vítr.

Starší děti rády v oblékání napodobují maminku či tatínka, a tak upřednostňují dvojdílný lyžařský komplet – kvalitní zimní bundu s membránou a oteplovací kalhoty s laclem. Tato kombinace je navíc praktická, což oceníte během přestávky na oběd a toaletu nebo ve chvílích, kdy se horské slunce předvede ve vší parádě a dítěti je horko. Pak stačí sundat jednu z vrstev pod bundou.

A co čepice, šála, rukavice?

Co obléct pod lyžařskou helmu? Čepici s bambulí nebo hřejivou ušanku určitě ne. Tyto módní doplňky si nechejte na odpolední procházku. Co takhle oblečení, které zároveň zakrývá hlavu, uši i krk, a navíc perfektně sedí, tudíž nesjíždí do očí? Ano, řeč je o kuklách. Krásné bavlněné kukly české výroby jsou k dostání zde.   

Místo klasické šály, která se může při lyžování rozvázat, spadnout nebo někde zachytit, doporučujeme praktický a oblíbený nákrčník.

Nepostradatelnou výbavou každého lyžaře jsou nepromokavé rukavice. Na malé dětské ručky jsou nejlepší palčáky. Aby se v nich ale dobře držely lyžařské hůlky, musí perfektně sedět. Na zimní dovolenou jeďte vybaveni hned několika páry. S nějakou tou ztracenou, natrženou nebo promoklou rukavicí je nutné počítat.

Mráz, sníh a vítr nemají šanci

Pokud budete dodržovat zásadu oblékání více tenčích, prodyšných vrstev a zvolíte funkční materiály, nemusíte se obávat toho, že by vaše dítě prochladlo či promoklo. Při oblékání vždy zvažte aktuální počasí, individuální potřeby svého potomka a aktivity, kterým se budete venku věnovat.  

Tak co? Už máte sbaleno?